-
MenuBack
-
Magnetfiskeri
-
-
-
Tilbehør
-
-
Priser
-
-
-
Metaldetektor
-
-
Ravlygter
-
-
-
Alt tilbehør
-
-
-
-
Priser
-
-
-
-
-
-
Stjernekikkerter
-
-
-
Priser
-
-
-
-
-
Telescope
-
-
OPTIK
-
-
KIKKERTER
-
-
-
-
es
-
-
es
-
-
-
Teleskopkikkert
-
-
-
-
-
Fossil- og stenjagt
-
-
Outdoor
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Luftgevær og tilbehør
-
-
-
Power stations, batterier & opladere
-
-
KIDS
HOT
-
-
VÆRD AT VIDE
-
-
vis alle
-
VÆRD AT VIDE
-
-
-
-
-
vis alle
-
-
-
-
-
-
-
-
Kundeservice
-
-
Om os
-
Kontakt os
-
Nyheder
-
Sign in
-
-
-
Min konto
-
- Tilbud SPAR OP TIL 50%
BRESSER Pirsch 20-60x80 Gen. II udsigtskikkert med 10:1 fokus
BRESSER Pirsch 20-60x80 Gen. II er en kraftig udsigtskikkert til fuglekiggeri, natur, jagt og observation på lange afstande. Kombinationen af 20-60x zoom, 80 mm objektiv og præcis 10:1 fokusering giver både høj forstørrelse og mulighed for finjustering af skarpheden.
- 20-60x zoom til observation på lange afstande
- 80 mm objektiv med høj lysindsamling
- 10:1 fokusering til hurtig og præcis indstilling
- UR-coating og fuld multicoating for bedre lystransmission
- Vandtæt og nitrogenfyldt til brug i skiftende vejr
BRESSER Pirsch 20-60x80 Gen. II er en udsigtskikkert udviklet til observation på længere afstande. Den kombinerer 20-60x variabel forstørrelse med et stort 80 mm objektiv og er særligt velegnet til fuglekiggeri, natur- og vildtobservation, jagt og sportsskydning.
20-60x zoom og 80 mm objektiv
Med 20-60x forstørrelse kan du bruge den lavere forstørrelse til at lokalisere motivet og derefter zoome ind for at se flere detaljer på større afstand. Det store 80 mm objektiv giver samtidig en høj lysindsamling, hvilket især er en fordel ved høj forstørrelse og i svagere lys.
Optikken er fuldt multicoated og har BRESSERs Ultimate Reflection (UR) coating, som forbedrer lystransmissionen og bidrager til et lyst billede under krævende lysforhold.
Præcis 10:1 fokusering
Pirsch Gen. II er udstyret med BRESSERs 10:1 fokuseringssystem. Det gør det muligt både at fokusere hurtigt og foretage små, præcise justeringer af skarpheden. Det er især nyttigt ved høj forstørrelse, hvor selv mindre ændringer i fokus har stor betydning for detaljegengivelsen.
Det 45° vinklede okular giver en komfortabel observationsposition, og twist-up øjestykket gør modellen egnet til både brugere med og uden briller.
Til fugle, natur, jagt og sportsskydning
BRESSER Pirsch 20-60x80 Gen. II er et godt valg, hvis du primært observerer fra en fast position og ønsker mere rækkevidde og lysindsamling end fra en kompakt udsigtskikkert. Den egner sig blandt andet til at studere fugle og vildt på afstand samt til observation af mål på skydebanen.
Kikkerten er vandtæt og nitrogenfyldt. Nitrogenfyldningen modvirker indvendig dug ved større temperaturskift, hvilket gør modellen velegnet til udendørs brug i skiftende vejr.
Hvornår skal du vælge BRESSER Pirsch 20-60x80?
Vælg BRESSER Pirsch 20-60x80 Gen. II, hvis du ønsker en udsigtskikkert, hvor høj forstørrelse, god lysindsamling og præcis fokusering vægter højere end lav vægt og kompakt størrelse. Til længere observationer og brug ved høj forstørrelse anbefales et stabilt stativ.
Hvis du derimod primært skal have kikkerten med på længere vandreture og vægten er afgørende, kan en mindre 60-65 mm udsigtskikkert være et mere praktisk valg.
Specifikationer
| Producent | BRESSER |
| Serie | Pirsch Gen. II |
| Dimensioner (L × B × H) | 400 × 95 × 180 mm |
| Vægt uden tilbehør | 1.580 g |
| Vægt inkl. tilbehør | 1.920 g |
| Type | Zoom-udsigtskikkert / spotting scope |
| Forstørrelse | 20-60x |
| Objektivdiameter | 80 mm |
| Synsfelt ved 1.000 m | 38 m |
| Nærfokus | 5,5 m |
| Fokusering | 10:1 fokuseringssystem |
| Okular | 45° vinklet |
| Øjestykke | Twist-up, egnet til brillebrugere |
| Optisk coating | Fuld broadband multicoating + UR-coating |
| Nitrogenfyldt | Ja |
| Vandtæt | Ja |
| Stativgevind | Ja |
| Farve | Grøn/sort |
| EAN/GTIN | 4007922059754 |
| Produktnummer | 12653 |
| Tidligere produktnummer | 4321503 |
Pakken indeholder
- BRESSER Pirsch 20-60x80 Gen. II udsigtskikkert
- Nylon bæretaske
- Brugsanvisning
Ofte stillede spørgsmål
Er BRESSER Pirsch 20-60x80 god til fuglekiggeri?
Ja. Kombinationen af 20-60x zoom og 80 mm objektiv gør modellen velegnet til både at finde fugle og studere detaljer på større afstand.
Skal BRESSER Pirsch 20-60x80 bruges med stativ?
Et stativ anbefales især ved høj forstørrelse. Det giver et mere stabilt billede og gør det lettere at udnytte forstørrelsen op til 60x.
Er BRESSER Pirsch 20-60x80 vandtæt?
Ja. Modellen er vandtæt og nitrogenfyldt, hvilket gør den velegnet til udendørs brug i blandt andet regn og tåge.
Kan man tage billeder gennem BRESSER Pirsch 20-60x80?
Ja. BRESSER Pirsch Gen. II kan anvendes til digiscoping med kompatible kamera- eller smartphoneadaptere, som købes separat.
Der er ingen kundeanmeldelser på nuværende tidspunkt
Relaterede produkter